REJESTRACJA
Centrum Medyczne Sophia
12/421 95 83
Gabinety Lekarskie Sofimed
12/263 63 62
Szpital św. Anny 41/382 01 00
5 Wojskowy Szpital Klinczny 12/630 82 13
Rejestracja Kraków
Aktualności

Luty 2020

W dniach 28 i 29 lutego odbył się we Wrocławiu zaawansowany kurs chirurgii dla ginekologów onkologicznych. Podczas kursu organizowanego przez Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej wykład o chirurgii wątroby i górnego piętra jamy brzusznej wygłosił prof. Komorowski.
Podczas drugiego dnia kursu prowadził z kolei zajęcia praktyczne na preparatach anatomicznych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Z dniem 11 lutego 2020 prof. Andrzej Komorowski objął funkcję Redaktora Naczelnego czasopisma Państwo i Społeczeństwo - Medycyna i Zdrowie Publiczne.

Dynamicznie rozwijające się czasopismo Krakowskiej Akademii im.Andrzeja Frycza Modrzewskiego uzyskało pozytywną ocenę ICI Journals Master List 2018, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika ICV (Index Copernicus Value) w wysokości
72,19 pkt. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Luty 2020

Gdański Uniwersytet Medyczny Na zaproszenie Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w dniach 12 i 13 lutego 2020, prof. Komorowski wygłosił w Gdańsku wykłady pt:"Healthcare differences between various developped countries in training, surgery and oncology" oraz "Specyfika problemów leczenia onkologicznego w Polsce".

 

Styczeń 2020

Podczas Zimowego Forum Onkologicznego w Zakopanem prof. Komorowski wygłosił wykład pt: "Kiedy stosować ablację przerzutów do wątroby?" Podczas wykładu wykorzystano doświadczenia z ośrodków, w których prof.Komorowski wykonuje zabiegi ablacji mikrofalowej zlokalizowanych w Krakowie i Miechowie.
Ablacja, a zwłaszcza ablacja MWA jest bardzo ważnym i nowoczesnym uzupełnieniem innych technik leczenia guzów wątroby.

Październik 2019

W dniach 29.09-1.10.2019 odbył się w Chiclana de la Frontera i Caceres w Hiszpanii, dziesiąty już kurs pod nazwą Polsko-Hiszpańskie Dni Laparoskopii Onkologicznej.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, ośmioro uczestników miało okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem ekspertów z Hiszpanii, Ukrainy i Polski. Dyrektorem naukowym kursu był po raz dziesiąty profesor Andrzej Komorowski. W ciągu ostatnich 5 lat, w kursie wzięło udział ponad 70 chirurgów, ginekologów i urologów z Polski, Hiszpanii, Ukrainy i Chile.

Polsko-Hiszpańskie Dni Laparoskopii Onkologicznej 2019

Wrzesień 2019

We wrześniu 2019 prof.Komorowski wygłosił na zaproszenie Narodowego Instytutu Raka Ukrainy oraz Ministerstwa Zdrowia Ukrainy dwa wykłady w Kijowie, zatytułowane "Cancer Care in Poland" oraz "Prevention of bleeding in liver resection.

Czerwiec 2019

W ramach corocznej oceny ośrodków transplantacyjnych na Tajwanie przeprowadzanych przez tajwańskie Ministerstwo Zdrowia, profesor Komorowski został poproszony przez zespół z Kaohsiung o nagranie wywiadu na temat swojego fellowship na Tajwanie w języku angielskim.

Maj 2019

Od maja 2019 profesor Komorowski konsultuje i operuje pacjentów w szpitalu św.Anny w Miechowie oraz w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

Z przyjemnością informujemy, że profesor Komorowski objął funkcję Pełnomocnika Dziekana KA AFM do spraw praktyk. Gratulujemy!

Wrzesień 2018

W wrześniu 2018 prof.Komorowski przebywał w szpitalu San Giuseppe Moscati
w Avellino pod Neapolem oraz w Klinice Gemelli w Rzymie na kursie doskonalącym
w chirurgii odbytnicy. W szpitalu w Avellino opracowano niedawno najnowszy typ staplera służacego do wykonywania zespolenia jelita grubego po operacjach odbytnicy.
Klinika Gemelli jest natomiast jednym z wiodących europejskich ośrodków chirurgii laparoskopowej oraz techniki TaTME.

 

Wrzesień 2018

W dniach 4-7 września w Genewie odbył się największy, odbywający się co dwa lata, światowy zjazd chirurgów wątroby i dróg żółciowych IHPBA. Podczas 3 dni intensywnych obrad niemal 3000 chirurgów z 96 krajów wymieniało się najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

Wzruszającym momentem była możliwość spotkania i rozmowy z legendą światowej chirurgii 80-letnim profesorem Johnem Cameronem, autorem jednego z najbardziej poczytnych podręczników chirurgii ogólnej.

Profesor John Cameron
 

W spotkaniu uczestniczyli również koledzy z zespołu Fellows z Tajwanu, prowadzący obecnie oddziały chirurgii wątroby w Indiach, Rosji, Chinach i na Filipinach.
Gościem kongresu był także nauczyciel i były przełożony prof.Komorowskiego,
prof. Chao-Long Chen.

Prof.Komorowskiego, Prof. Chao-Long Chen

Lipiec 2018

Na zaproszenie Brytyjskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, profesor Komorowski wygłosił 4 lipca 2018 w Londynie wykład pod tytułem "Liver mobilisation, diaphragm resection and liver" dotyczący resekcji przepony i wątroby.
Wykład zaprezentowany podczas warsztatów wideo w London College Hospital
był okazją do pokazania angielskim chirurgom technik operacyjnych stosowanych
w ośrodku krakowskim. Oprócz profesora Komorowskiego, wśród wykładowców znaleźli się eksperci z Londynu, Nowego Jorku, Pragi i Madrytu.

 

Maj 2018

Z dniem 1.05.2018 Profesor Andrzej Komorowski został powołany na stanowisko
p.o. Zastępcy Dyrektora Oddziału Krakowskiego Centrum Onkologii Instytutu
im.Marii Skłodowskiej-Curie do spraw Nauk.

Marzec 2018

Nakładem Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich ukazał się podręcznik chirurgii laparoskopowej autorstwa profesora Komorowskiego.

Książka w nowatorski sposób przekazuje podstawowe zasady w szkoleniu laparoskopowym oraz wprowadza w arkana ergonomii tej techniki operacyjnej.
Jednym z najważniejszych elementów monografii jest zwrócenie uwagi czytelników - chirurgów na szeroko pojęte bezpieczeństwo pacjentów operowanych.

IVth Congress Bases of the Modern HPB Surgery w Caceres

Styczeń 2018

W oparciu o pozytywną opinię Rady Naukowej Centrum Onkologii-Instytutu im.Marii Skłodowskiej-Curie,z dniem 18 stycznia 2018 dr hab.n.med. Andrzej Komorowski został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Październik 2017

Podczas konferencji IVth Congress Bases of the Modern HPB Surgery w Caceres
w Hiszpanii, dr hab. Andrzej Komorowski wygłosił wykład "Evidencia contemporanea
en cirugia " oraz poprowadził warsztaty z urazów wątroby.

IVth Congress Bases of the Modern HPB Surgery w Caceres
 
Podobnie jak w roku 2016, na zaproszenie profesora Sung Hoon Noha Andrzej Komorowski przebywał w szpitalu Yonsei w Seulu doskonaląc technikę resekcji żołądka i wątroby.
 
Szpital Yonsei w Seulu

Lipiec 2017 - rekomendacja ETCHO ESSO dla Polsko Hiszpańskich
Dni Laparoskopii Onkologicznej.

Po raz kolejny Europejskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej ESSO
uznało Polsko-Hiszpańskie Dni Laparoskopii Onkologicznej organizowane przed
dr. Komorowskiego w Caceres w Hiszpanii, za kurs wskazany dla wszystkich chirurgów zajmujących się problematyką laparoskopii.
Dzięki tej rekomendacji już po raz drugi kurs znalazł się w elitarnym gronie szkoleń z najwyższej półki europejskiej.

Czerwiec 2017 - Kongres Chirurgii Wątroby i Dróg Żółciowych APHPBA
w Yokohamie

W dniach 7-10 czerwca 2017 roku dr hab.n.med. Andrzej Komorowski wziął
udział w największym kongresie chirurgii wątroby i dróg żółciowych regionu
Azji i Pacyfiku APHPBA w Yokohamie
.

Podczas konferencji dr Komorowski wygłosił trzy wykłady w języku angielskim
dotyczące chirurgii doświadczalnej oraz chirurgii przerzutów do wątroby.
Kongres był okazją do rozmów ze światowej klasy ekspertami nie tylko z Azji,
ale też z Europu i Ameryk.

Na zdjęciu dr Komorowski z profesorem Kenem Takasaki, autorem przełomowego podręcznika chirurgii wątroby.

Marzec 2017 - Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Krakowie.

Od dnia 1 marca 2017 roku dr hab.n.med.Andrzej Komorowski objął funkcję
Zastępcy Kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Krakowie.

Listopad 2016 - pobyt w Yonsei Cancer Center w Seulu

Na zaproszenie profesora Noh, dyrektora Yonsei Cancer Center w Seulu
dr Komorowski przebywał przez dwa tygodnie listopada w Korei Południowej na szkoleniu z chirurgii wątroby i przewodu pokarmowego.

Ośrodek Seulski dysponuje jednym z największych na świecie doświadczeń w dziedzinie chirurgii raka żołądka. Ma także znaczące osiągnięcie w chirurgii robotowej i laparoskopowej.
Oprócz standartowych zabiegów wykonywanych na najwyższym światowym poziomie, w Yonsei można zobaczyć wiele nowinek technicznych jak n.p. laparoskopię trójwymiarową czy najnowszy model robota DaVinci pozwalający na operacje robotowe przez jedno nacięcie w powłokach (tzw. Robotic SILS).

Pobyt w Yonsei Cancer Center w Seulu

Październik 2016 - Czwarte Polsko-Hiszpańskie Dni Laparoskopii Onkologicznej w Caceres.

Już po raz czwarty na zaproszenie dra Komorowskiego, grupa polskich i hiszpańskich chirurgów szkoliła się w Centrum Chirurgii Laparoskopowej w Caceres w doświadczalnej chirurgii laparoskopowej. Wśród prowadzących kurs znaleźli się oprócz dra Komorowskiego ordynatorzy szpitali z Jerez de la Frontera - Jorge Moran Rodriguez i z Sanlucar de Barrameda - Jose Ramon Martin Hidalgo.

Czwarte Polsko-Hiszpańskie Dni Laparoskopii Onkologicznej w Caceres.

22.06.2016 - nadanie stopnia naukowego Doktora Habilitowanego

W dniu 22 czerwca 2016 r. Rada Naukowa Centrum Onkologii - Instytutu
im.Marii Skłodowskiej-Curie na podstawie pracy"Techniki minimalnie inwazyjne
w chirurgii jelita grubego i wątroby w warunkach doświadczalnych, klinicznych
i szkoleniowych
"
nadała dr. Andrzejowi Komorowskiemu stopień naukowy Doktora Habilitowanego.
Rozprawa naukowa habilitanta jest dostępna na stronach: Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Centrum Onkologii w Warszawie.

Doktor Andrzej Komorowski w trakcie debaty nt. leczenia notoworów w Małopolsce/Krakowie

1.06.2016 - debata

1 czerwca b.r. dr Andrzej Komorowski wziął udział w debacie podczas konferencji "Profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów w województwie małopolskim".

W sali plenarnej sejmiku województwa małopolskiego dr Komorowski wygłosił wykład p.t. "Nowoczesne techniki w leczeniu chorych na nowotwory jelita grubego". W wykładzie poruszona została tematyka zabiegów laparoskopowych, robotowych oraz technik eksperymentalnych (NOTES, SILS) w kontekście medycyny opartej na dowodach naukowych. Istotnym elementem dyskusji były koszty związane z wprowadzaniem nowych technik oraz ich odległe wyniki onkologiczne i wpływ na jakość życia chorych.

Doktor Andrzej Komorowski w trakcie debaty nt. leczenia notoworów w Małopolsce/Krakowie

Wykład 2 kwietnia 2016 - wstęp wolny.

W sobotę 2 kwietnia 2016 r. dr Komorowski wygłosi w Katowicach podczas konferencji „Praktyczne aspekty diagnostyki, leczenia operacyjnego i uzupełniającego nowotworów ginekologicznych" wykład p.t.
"Jak uczynić trudne zabiegi łatwiejszymi? - unikanie powikłań okołooperacyjnych".

Wykłady odbywają się w Hotelu Best Western Premier,
Katowice ul. Bytkowska 1a.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny dla zainteresowanych lekarzy.

VIII Kursu Laparoskopii Jelita Grubego - Caceres Hiszpania

Podczas VIII Kursu Laparoskopii Jelita Grubego w Ośrodku Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej w Caceres w Hiszpanii, dr Andrzej Komorowski wygłosił w języku hiszpańskim wykład na zaproszenie zatytułowany: " Medicina Basada en Evidencias en laparoscopia colorectal" (Medycyna oparta na dowodach naukowych w laparoskopii jelita grubego).

Wizyta w Narodowym Instytucie Raka w Kijowie.

Na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia Ukrainy oraz Narodowego Instytutu Raka w Kijowie, dr Komorowski wygłosił w Kijowie wykład pod tytułem "Failure Mode and Effect Analysis in surgery. A novel approach to laparoscopy training" dotyczący nowoczesnych technologii szkolenia chirurgów w zabiegach laparoskopowych.

Instytut Raka W Kijowie wizyta Doktoroa Komorowskiego

2.09.2015r. - Polsko-Hiszpańskie dni laparoskopii onkologicznej.

W ośrodku chirurgii doświadczalnej Jesus Usón Minimally Invasive Surgery Centre w Caceres w hiszpańskiej Ekstremadurze odbył się drugi już kurs pod kierownictwem dra Andrzeja Komorowskiego "Polsko-Hiszpańskie dni laparoskopii onkologicznej".

Polsko-Hiszpańskie dni laparoskopii onkologicznej - dra Andrzej Komorowski

W czasie dwudniowego kursu chirurdzy, urolodzy i ginekolodzy ze szpitali południowej Polski wykonali kilkanaście operacji laparoskopowych na znieczulonych świniach oraz doskonalili swoje umiejętności techniczne na symulatorach.
W przerwach między operacjami i ćwiczeniami uczestnicy słuchali wykładów dotyczących współczesnych technik laparoskopowych oraz możliwości ich zastosowania we współczesnej praktyce lekarskiej.

22.06.2015r. - Szkolenie w Instytucie Europejskim w Mediolanie 2015 r.

Na wiosnę tego roku miałem przyjemność przez tydzień szkolić się w zaawansowanych technikach chirurgii miednicy mniejszej w Europejskim Instytucie Onkologii w Mediolanie.
Jednym z ciekawszych elementów szkolenia był trening w chirurgii robotowej na robocie chirurgicznym Da Vinci.
Dostępność chirurgii robotowej w Polsce jest na razie niewielka ale duża część technik (np. zespoleń jelitowych i preparowania tkanek) jest łudząco podobna do technik stosowanych w zaawansowanej laparoskopii.

Szkolenie w Instytucie Europejskim w Mediolanie

Pobyt w Mediolanie był też okazją do odświeżenia znajomości z kolegami z Mediolanu, z którymi miałem przyjemność pracować podczas stypendiów w Pawii i Sienie. Współpraca z ośrodkiem włoskim to nie tylko okazja do szkolenia ale też do podtrzymania współpracy naukowej, która zaowocowała już kilkoma wysoko cytowanymi publikacjami.
Pobyt w stolicy Lombardii nie był dla mnie pierwszym kontaktem z chirurgią robotową. Pierwszy raz miałem okazję obserwować operacje robotem podczas stażu w USA. Natomiast z kolegami z Wielkiej Brytanii i Indii opublikowaliśmy wysoko cytowane opracowanie na temat użyteczności robota w chirurgii głowy i szyi.


prof.nadzw.dr hab.n.med.Andrzej KOMOROWSKI
specjalista chirurgii ogólnej i onkologiczne
  Medyczne Centrum Sophia
ul.Czarnowiejska 9
Kraków

Sofimed Specjalistyczne Gabinety Lekarskie
ul. Norymberska 10C
Kraków

Telefony:
12/421-70-21
12/421-95-83
Telefony:
12/263-63-62
782- 272- 782

 

projekt: Agencja Lemar