REJESTRACJA
Szpital Nowy Sącz: 18 443 88 77

Ablacja Mikrofalowa MWA guzów wątroby

Ablacja mikrofalowa (MVA - microwave ablation) jest jedną z najnowocześniejszych technik ablacji, czyli niszczenia guzów narządów miąższowych, takich jak wątroba. W odróżnieniu od innych technik stosowanych w ablacji guzów wątroby, ablacja mikrofalowa charakteryzuje się bardziej przewidywalną strefą zniszczenia. Podczas stosowania ablacji MWA dochodzi do  bardziej jednolitego zniszczenia komórek nowotworowych, położonych nawet bardzo blisko naczyń krwionośnych. Co ciekawe, technika MWA działa na takiej samej zasadzie jak zwykłe kuchenki mikrofalowe! Oczywiście działanie fali jest tu inaczej ukierunkowane i służy do zupełnie innego celu. Podczas zabiegu MWA powstaje strefa zniszczenia nie będąca wynikiem działania ciepła z końcówki urządzenia, tylko zjawiska przewodnictwa cieplnego.

  • Jak to się robi

Zabiegi ablacji można wykonywać zarówno bez otwierania jamy brzusznej (ablacja przezskórna) jak i w czasie operacji otwarcia brzucha. Każdy chory jest kwalifikowany do odpowiedniej techniki w zależności od wielu czynników związanych z jego chorobą.
Technika otwarta MWA, pomimo, że jest bardziej inwazyjna, zdobywa coraz więcej zwolenników na świecie. Profesor Komorowski prezentował polskie doświadczenia z tą taktyką ablacji podczas wykładu wygłoszonego w Jokohamie w Japonii podczas konferencji A-PHPBA w 2017 roku.

Specjalnie zaprojektowane sterylne końcówki są wprowadzane w pole operacyjne i podłączone do stojącego obok stołu operacyjnego generatora MWA. Następnie, pod kontrolą USG końcówka jest wbijana w chorą okolicę i rozpoczyna się proces niszczenia tkanek chorobowych (ten moment zabiegu widać na poniższym zdjęciu).

Ablacja Mikrofalowa MWA guzów wątroby

Co bardzo ważne, w trakcie jednego zabiegu końcówki MWA można wbijać w chory narząd wielokrotnie wytwarzając nakładające się na siebie sfery zniszczenia przez co można uzyskać bardzo rozległe i o dowolnych kształtach strefy ablacji chorych komórek.

Ablację MWA można z powodzeniem stosować w połączeniu z resekcją wątroby (link do podstrony o guzach wątroby). Takie zabiegi nazywamy zabiegami hybrydowymi - w czasie jednej operacji stosuje się kilka technik leczenia. Przy licznych zmianach przerzutowych można na przykład część guzów przerzutowych wyciąć a cześć zniszczyć ablacją MWA. Odległe wyniki ablacji mikrofalowej są dobre. Najwięksi zwolennicy tej techniki uważają, że nawet bardzo dobre, ale ponieważ MWA jest stosowana od względnie krótkiego czasu, na pewniejszą odpowiedź o wyniki odległe stosowania tej techniki musimy jeszcze poczekać. Póki co, jest to na pewno jedno z bardzo użytecznych narzędzi w leczeniu guzów wątroby.
  • Gdzie?

Oddział Chirurgii Szpitala w Mielcu dysponuje obecnie jednym z najnowocześniejszych generatorów do ablacji mikrofalowej zmian w wątrobie.

  • Czy się kwalifikuję?
Konsultacje pacjentów kwalifikowanych do zabiegu ablacji mikrofalowej MWA odbywają się w poradni onkologicznej szpitala w Mielcu w czwartki. Zabiegi i konsultacje są refundowane przez NFZ
  • Dowiedz się więcej
Więcej informacji o ablacji guzów wątroby w podstronie "Guzy wątroby".

   

projekt: Agencja Lemar